Zavedenie finančných stropov na volebné kampane nevyrieši problém s čiernymi peniazmi v politike. Návrhy volebných zákonov, ktoré dnes schválila vláda Roberta Fica, takýto záujem iba predstierajú.
 
 
"Problémom nie sú legálne sumy priznané na transparentných účtoch. Problémom sú čierne peniaze, ktoré sa zháňajú vlastnou hlavou a na žiadnych účtoch nefigurujú" - povedal predseda hnutia Nová väčšina - Dohoda Daniel Lipšic.
 
Hnutie NOVA preto už v novembri minulého roka navrhlo zmeniť systém financovania strán, ktorý by obmedzil štátny príspevok a motivoval strany vyhľadávať a zverejňovať darcov.
 
"Druhou podmienkou je fungujúca justícia, ktorá by tvrdo išla po čiernych peniazoch v politike. Ale na tom Robert Fico nemôže mať záujem. Preto potrebuje mať svojich ľudí na Generálnej prokuratúre, na Najvyššom súde a načele všetkých kontrolných inštitúcií" - dodal D. Lipšic.
 
 
Nová väčšina - Dohoda odmieta aj snahu vlády vyšachovať z okrskových volebných komisií zástupcov mimoparlamentných strán. "Týmto krokom by na kontrolu výsledkov volieb získali súčasné parlamentné strany absolútny monopol. To je absurdný nápad, ktorý hraničí s ústavnosťou" - uzavrel D. Lipšic.
 
Hnutie NOVA vládne návrhy v takejto podobe nepodporí a v parlamente k nim predloží pozmeňujúce návrhy, ktoré tento absurdný stav odstránia.