Vinou neschopnosti a nesprávnych krokov Ficovej vlády nezamestnanosť rastie tempom ako v čase „voľného pádu“ ekonomiky na jar 2009. Ficova vláda za posledný rok citeľne zvýšila dane, odvody a byrokraciu, sprísnila Zákonník práce a zhoršila podmienky pre vytváranie pracovných miest.Preto už niekoľko mesiacov po sebe rýchlo a vytrvalo pribúda ľudí bez práce.
Miera nezamestnanosti na úrovni 14,8% znamená, že v tejto chvíli je bez práce viac ako 435 tisíc ľudí v produktívnom veku, ktorí by pracovať chceli. A nezamestnanosť bude ďalej narastať, pretože vláda Smeru – ktorá má v rukách všetku moc a preto nesie plnú zodpovednosť za vývoj v krajine - nemá nijakú predstavu, ako naštartovať ekonomiku.
Potrebujeme ekonomické oživenie a viac práce. Sme presvedčení, že je v našich silách zastaviť úpadok Slovenska a dať ľuďom viac práce a príležitostí,“ hovorí Daniel Lipšic, predseda hnutia Nová väčšina.
NOVA ponúka občanom „Pracovnú zmluvu pre Slovensko“ - štvorlístok opatrení, ktoré pomôžu Slovensku vymaniť sa z krízy:
  • Podporu ekonomickej aktivity (nižšie dane, jednoduchšie odvody, živnostnícke koncesie);
  • Odstránenie štátnej byrokracie a šikanovania občanov a tvorcov pracovných miest;
  • Mimoriadne opatrenia na oživenie upadajúcich regiónov (regionálne daňové stimuly, spravodlivý systém podpory malých domácich podnikateľov);
  • Garantované pracovné miesto pre každého dlhodobo nezamestnaného (v prospech obcí, miest, štátu).
 
Slovensko nie je odsúdené na úpadok, nie je bezmocnou hračkou v rukách neprajného sveta. Tieto opatrenia prinesú viac práce a kvalitnejší život pre občanov“ hovorí člen ekonomického tímu hnutia Robert Žitňanský.
Tvrdenie vlády, že za všetko môže kríza, je nepravdivé. "Príkladom, že sa to dá, je Nemecko. Vďaka rozumným  reformám má dnes táto krajina najnižšiu nezamestnanosť od spojenia východnej a západnej časti" - uzavrel makroekonóm Marcel Klimek.
Podrobnosti o ekonomickom programe hnutia Nová väčšina nájdete tu:
 
http://www.nova.sk/nas-program/nova-ekonomika/